O zaměstnání můžete přijít z různých důvodů. Pokud jste podali výpověď, odešli dohodou nebo vás propustil zaměstnavatel, vaše první kroky by měli vést na úřad práce (ÚP). Za určitých podmínek máte právo na podporu v nezaměstnanosti. Jak o ni požádat a zajistit si příjem do doby, než naleznete nové zaměstnání?
Podporou nezaměstnanosti se rozumí pravidelná měsíční dávka, kterou vám vyplácí ÚP po určité období. Nárok na podporu vzniká nezaměstnané osobě za těchto podmínek:
Do náhradní doby se započítává například osobní péče o dítě do 4 let věku, péče o osoby se zdravotním postižením nebo pobírání invalidního důchodu 3. stupně.
O podporu v nezaměstnanosti žádáte osobně na ÚP a zaměstnancům úřadu předkládáte vyplněný příslušný tiskopis. Ten si můžete vyzvednout na pobočce ÚP nebo si ho vytisknout z internetu. K žádosti například připojíte:
Podpora v nezaměstnanosti navazuje na pracovní poměr, výdělečnou činnost nebo náhradní dobu zaměstnání, jestliže o ni požádáte do tří dnů od konce zaměstnání, podnikání nebo rodičovské dovolené. Délka podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od věku uchazeče:
Maximální výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2018 činí 15.788,- Kč a platí toto pravidlo:
Pokud jste ale ukončili pracovní poměr sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % vašeho průměrného měsíčního čistého výdělku.
Kromě podpory v nezaměstnanosti přináší registrace na ÚP další výhodu: stát za vás bude po celou dobu platit zdravotní pojištění a tato doba se vám zahrne do sociálního výpočtu, což se pozitivně odrazí na výši starobního důchodu.