3-5-2024
Mít dluhy, být v tom nevinně a ani o této skutečnosti nevědět – tento fakt rozhodně nepředstavuje nic příjemného. Bohužel se to ale děje stále častěji a kdo ví, zda i vy nepatříte mezi dlužníky zadlužené proti své vůli. Ptáte se, jak je to možné?
Do nechtěných dluhů vás může dostat vícero faktorů – například ztráta občanského průkazu, ručení kamarádům, kteří nebudou své závazky splácet nebo uzavření manželství s někým, koho rozhodně nelze označit za zodpovědného.
Že jste dlužníkem i přesto, že o tom vůbec nevíte, se můžete dozvědět zcela nečekaně a to například tehdy, kdy si půjdete zažádat o půjčku nebo hypotéku do banky. Banka vaši žádost zamítne, protože vaše jméno bude figurovat v registru dlužníků a v takovém případě se stáváte nebonitním žadatelem. Jednou z příčin nechtěného zadlužení může být ztráta OP – jakmile se vám podobná situace stane, neprodleně po zjištění ztráty vyžaduje zápis do Databáze neplatných dokladů Ministerstva ČR. Rovněž si nechte vystavit výpis z bankovního i nebankovního registru.
Ke zneužití vašich osobních údajů může dojít i v jiných případech. Velmi často se tak stává ve chvíli, kdy u žádosti o zaměstnání mimo jiné poskytnete i kopii vašeho občanského průkazu. Na internetu figuruje řada podvodných inzerátů, jejichž cílem je právě získání cizích dat potřebných ke sjednání půjček. Stejně tak byste nikomu neměli sdělovat své rodné číslo, kterého lze rovněž zneužít.
Stát se to může každému. Pokud už k takové situaci dojde, nečekejte a začněte tento problém řešit. Zkontaktujte se s obecním úřadem a ztrátu nahlaste. Po uvedení ztracených dokladů zaměstnanci úřadu zanesou ztrátu do databáze a vaše doklady se tak okamžitě stanou neplatnými. Ztrátu dokladů lze rovněž nahlásit i na policii – i v tomto případě ale platí na nic nečekat a co nejrychleji jednat.